SIKÇA SORULAN SORULAR (FAQ)

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

 • EPOKSİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

  Epoksi, reaksiyon sonucunda sertleşme özelliğine sahip olan , bir ya da birden fazla kimyasal bileşenden meydana gelen bir polimer türüdür. Epoksi reçinelerinin dayanıklı olmaları. Epoksi, yapısı bakımından ahşap, metal ve benzeri malzemelere kıyasla daha kolay bir kullanıma sahiptir. Epoksi; uzun ömürlü olması, rijit olması, yüksek sıcaklıklarda koruduğu mekanik yapısı, kimyasal maddelere olan direnci, kolay temizlenmesi ve hijyenik oluşu ve yüksek dayanıklılığa sahip olan epoksi, herhangi bir ek malzeme kullanılmadan da oldukça dirençli bir maddedir. Su veya beton gibi ortamlarda değişikliğe uğramaz, dayanıklılığı sayesinde uzun vadede aşınma ve bozulma sıkıntısı yaşamadan rahatlıkla kullanılabilir.

 • EPOKSİ ÜRÜNLERİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR ?

  Epoksi esaslı ürünler zamanla değişiklik göstermezler. Final kürlenmesi gerçekleşen ürünler yıllarca hiçbir yapısal değişikliğe uğramazlar. Ürünlerin yüzeylerinde zamanla kirlenme, meydana gelebilir fakat kirlenme kaplama içine nüfus etmez dolayısıyla uygun temizleyicilerle temizlendiğinde herhangi bir leke kalmayacaktır. Epoksi zemin kaplamalarında ise kullanılan mekanın trafiğindeki yoğunluk hesaba katılarak yüzeyde oluşabilecek çizilmeler için yaklaşık bir ömür uzmanlar tarafından belirtilebilir. Bu süre alternatif zemin kaplamalarının çoğundan daha uzun sürmektedir ve en önemli avantajı yüzeysel yenileme çok düşük maliyetlerle yapılabilmektedir.

 • EPOKSİNİN TAMİRİ MÜMKÜN MÜDÜR ?

  Epoksi kaplamalarda meydana gelen hasarları tamir etmek mümkündür. Tamiratlar hasarlı kısımların ortadan kaldırılması ve lokal olarak yeniden kaplanarak hasarlar giderilir. Daha önce kullanılmış olan kaplama yüzeyindeki aşınma ve kirlenme sebebi ile tamir işleminde renk farkı oluşabilir. 

 • EPOKSİ ZEMİN KAPLAMALARI ÇİZİLİR Mİ ?

  Bütün zemin kaplamalarında olduğu gibi epoksi kaplamalarında bir dayanım sınırı vardır alternatiflerinin birçoğuna göre çok daha dayanıklı olan epoksi zemin kaplamaları kullanım şartlarından dolayı sürtünmeler veya seçtiğiniz ürünün sertlik derecesinden daha sert bir ürünün etkisine maruz kalması sebebiyle yüzeyinde kılcal veya daha derin çizikler oluşabilir. (örn: ağır ve sert paletler veya metallerin yüzeye sürtünmesi ile çizilmeler oluşabilir)

 • EPOKSİ ÜRÜNLER SUYA DAYANIKLI MIDIR ?

  Epoksi esaslı ürünler kimyasal reaksiyonunu tamamladıktan sonra yani son kuruma gerçekleştikten sonra hiçbir şekilde sudan etkilenmezler. Epoksi ürünlerin suya karşı dayanımı çok yüksektir bu sebeple aynı zamanda su yalıtım ürünleri olarak da kullanılırlar. Sürekli suya maruz kalan alanlarda (su depoları, gemi gövdeleri, havuzlar vb.) doğru ürün seçimine dikkat etmek gerekir aksi takdirde üzücü sonuçlar doğabilir.

 • EPOKSİ DIŞ MEKANDA UYGULANABİLİR Mİ ?

  Epoksi esaslı ürünler genel itibariyle UV dayanımı çok yüksek olmayan ve sıcak/soğuk hava değişiminde esneme kabiliyeti düşük ürünlerdir. Bu sebeple standart ürünler dış mekan için uzun ömürlü olmayacaktır. Dış mekanda uygulama yapılacaksa bunun için en uygun kaplama şekli poliüretan ürünlerdir. Poliüretan ürünler esnek yapısı sayesinde sıcak/soğuk hava değişimlerine daha iyi adapte olmaktadır. Dış mekanda yapılacak Epoksi ve Poliüretan kaplamalarda sararma ve solmaya karşı yüksek UV dayanımına sahip olan poliüretan UV/S son kat boya ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

   

 • EPOKSİ KAPLAMA MI, POLİÜRETAN KAPLAMA MI ?

  Esas kullanım alanı endüstriyel yapılar olan epoksi ve poliüretan zemin kaplamaları, günümüzde renk çeşitliliği, eksiz bir yapıda olmaları, temizlenme kolaylıkları gibi özelliklerinden dolayı sıkça kullanılmaktadır. Yapınızın zeminini epoksi türü bir ürün ile kaplatmaya karar verdiğinizde karşınıza epoksi ve poliüretan kaplama seçenekleri çıkacaktır.

  Peki, neye göre seçim yapacaksınız? Aslında cevap çok basit; eğer zemin özelliklerinizden ötürü veya hava sıcaklıklarından dolayı esnek bir kaplama ihtiyacınız var ise poliüretan kaplamayı seçmek daha doğru olacaktır. Epoksi kaplama, poliüretan kaplamaya göre daha az esnek ve daha sert bir kaplama türüdür.

  Epoksi ve Poliüretan arasındakı farkları daha detaylı olarak sitemizde bulabilirsiniz.

  https://yazzemin.com/HizmetDetay-Epoksi-ve-Poliuretan

 • EPOKSİ VE POLİÜRETAN KAPLAMANIN MALİYETİ NEDİR ?

  Epoksi ve Poliüretan kaplama maliyeti müşterinin isteği doğrultusunda, zemin ve yüzeyin durumu, kullanılması gereken ürünler, ekipmanlar, araçlar, iş riskleri ve işcilik sürelerine göre maliyetler projeye göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.